Logo Logo
Sedačky radosť posedieť - tipy ako správne vybrať sedačku
  • 4. 3. 2018
  • sedačka, pohovka, rozkladacia sedačka, gauč, ako správne vybrať sedačku

Ponuka sedačiek na slovenskom trhu je prebohatá. Nie všetky ale spĺňajú dnešné funkčné nároky, o dizajne nehovoriac. Okrem nekvalitných a príliš masívnych narazíte však aj na svieže kúsky, z ktorých niektoré poslúži aj ako lôžko pre hostí.

Pohovka, sedačka alebo gauč, hovorte im, ako chcete. Všetky sú ale stredobodom vášho obytného priestoru a platia pre ne určité pravidlá.

Ten správny výhľad

O pohovku by ste nemali pri chôdzi zakopávať a nemala by zakrývať kúrenie. Čo by naopak mala, je ponúkať dobrý výhľad, či už von na záhradu alebo na televíziu. U místění závisí aj od veľkosti a tvaru priestoru. Predtým sa gauča stavali zásadne ku stenám, dnes už je bežná pohovka aj uprostred izby. Umiestnenie sedačky ovplyvní aj fakt, či bude stáť samostatne alebo ju doplní kresla alebo či bude určená na sledovanie TV či skôr pre návštevy. U rozkladacie sedačky navyše počítajte s miestom pri rozložení, plus ďalších zhruba 60 cm k manipulácii a pohybu okolo.

Zdvihnite nožičku

Konštrukcia sedačky predurčuje jej životnosť. Najčastejšie býva zhotovená z drevotriesky. Kvalitnejšie je samozrejme masívne drevo, ideálne je oceľ a vhodný je aj pevný a ľahký hliník. Skúste zdvihnú jeden roh sedačky - zdvihne sa aj druhý? Ak nie, rám sa prehýba a nebude vám slúžiť dlho. Pri nákupe stavte preto radšej na osvedčeného výrobcu, dajte na odporúčania priateľov a sedačku si určite osobne vyskúšajte.

Ak majú sedačky slúžiť aj k pravidelnému prespávanie, sú najvhodnejšie také, u ktorých sa samostatný priedušný rošt s kvalitným matracom zasúva cez deň po sedačku. K príležitostnému prespanie postačí gauča so zásuvkou, z ktorej sa ťahom vyzdvihne lôžková časť. Vytiahnutie by malo byť ale rýchle a jednoduché, vopred si ho párkrát skúste.

Bezkonkurenčná relax pre celé telo ponúkajú polohovateľné pohovky.

Pohodlie alebo opora

Tvrdosť polstrovanie je dôležitá najmä pre staršie ročníky. Mäkké pohovky sú síce pohodlné, ale zle sa z nich vstáva, tvrdé dodajú oporu, o ktorú je možné sa oprieť. Záleží aj od účelu sedačky - do práce na porady je vhodnejšie tvrdší, domov k televízii mäkšie. Aby si oporné vankúše z peria či peny udržali úvodný tvar, je potreba je pravidelne natriasať. Na životnosť sedačky má vplyv aj jej výplň, pretože molitan sa časom rozpadne, ale konské vlasy vydržia veky.

Fyzické rozmery

Rozmer sedačky sa zvyčajne riadi priestorom, pre ktorý je určená. Sedieť v nej ale budete vy, preto si vopred vyskúšajte, jaslí sa na ňu vojdete aj s celou rodinou alebo len vy v polohe ležmo. Dobre si spočítajte aj vankúše na sedenie, pretože v trojciferné pohovke s dvoma sedákmi sa osoba uprostred bude prepadať. Dôležitá je i výška sedu. Nižšia sa možno zdá elegantnejšie, ale horšie sa z nej dvíha. Zohľadniť môžete i okolitý priestor - u nižších stropov sa odporúčajú nižšie chrbtovej opierky a platí to aj obrátené. Dôležité je ale vaše pohodlie. To zaisťuje tiež hĺbka gauča, ktorá by mala byť min. 60 cm a pri plánovanom prespanie min. 80cm. Dojem z veľkosti môžete ovplyvniť aj farbou sedačky - tmavšie zmenšuje, svetlejšie zväčšuje.

Pre deti i zvieratá

Na poťahy sedačiek sa zvyčajne používajú textílie s gramážou od 350 do 1200 g / m3. Čím je látka ťažšie, tým je odolnejší proti oteru. Zistite si tiež, ako náročná je údržba poťahu. Niektoré dá zložiť a prať v práčke, iné musia do čistiarne. A ďalšie sú na sedačke napevno. Posledné menované by preto mali byť z čo najhustejšia tkaniny, ktorá prepúšťa tekutiny len minimálne. Drobná zašpineniu môže zamaskovať jemný vzor poťahu. Ak máte Ak zvieracie miláčikov a nechcete, aby sedačka padla za obeť ich pazúrikom, vyhnete sa materiálom s hrubší štruktúrou. Bežná starostlivosť o textilné poťahy spočíva v pravidelnom vysávanie a raz za rok aj v čistení špeciálnym prípravkom. U kožené sedačky záleží, či na nej chcete docieliť patiny. Ak nie, musíte ju dvakrát ročne ošetriť zvláčňujúcim prostriedkom.