Logo Logo
O textilu v byte
  • 30. 3. 2018
  • dekorácie, obrazy, kvety, textil, závesy, nábytok, prestieranie, obrusy, behúne, stolovanie

Je veľa maličkostí, ktoré premieňajú byt v domov. Spravidla podľa nich na prvý pohľad spoznáme, že tu obyvatelia bývajú skutočne radi, oklopeni vecami, s ktorými sa im dobre a pekne žije a býva. A poznávame tiež všeličo z ich záľub, spôsobu života aj trávenia voľného času.

Obrazy, kvetiny, zbierky, drobné predmety ... úplný výpočet by bol dlhý, rozhodne by v ňom však nechýbal bytový textil. Jeho postavenie je dokonca tak trochu výsadné, pretože rovnakou mierou patrí k zariadenie bytu ako k jeho dekoráciu, a veľmi často sa obe jeho úloha prelínajú.

Zoberme napríklad textilné závesy, ktoré slúžia na zakrývanie okien, oddelenie časti miestnosti, k vytvoreniu pocitu súkromia, a zároveň výrazne ovplyvňujú štýl, farebné ladenie i pohodu miestnosti. Viacmenej podobne by sme mohli hovoriť o textile na sedacom nábytku, o stolnom a dokonca aj o posteľnej bielizni, o drobných textilných doplnkoch v kuchyni aj inde v byte.

Ak nás popadne ďasík premeny, potom práve bytový textil je nenákladným, dostupným a rýchlym nástrojom na jej uskutočnenie. Nábytok spravidla musí slúžiť dlhé roky a až na to, že nesie známky opotrebovania, vyzerá stále rovnako, často nemáme ani veľa možností k nábytkovým presunom v byte. Na rozdiel od neho s textilom si skutočne môžeme vyhrať a až prekvapivo vzhľad časti aj celého svojho obydlia s jeho pomocou zmeniť. Navyše pri správnej voľbe je toto bytové vybavenie ľahko a dobre udržiavateľné, skladné a trvanlivé.

Stolčeku prestri sa

Možno to bol pramuž, kto si vyhliadol pekne veľký a rovný kamenný Placák a zhromaždil okolo neho ostatné k hodovania a rokovaní. Takmer určite to však bola pražené, ktorá si z okolitej zelene vybrala pár obzvlášť dekoratívnych listov a úhľadne nimi prvý kamenný stôl prestrela. A prestretý stôl vstúpil do ľudského života, aby medzi predmetmi, ktorými sa obklopujeme, získal výsadné postavenie. Sadáme si k nemu, aby sme spolu nielen pojedli, ale aj zdržovali, prebrali radosti i starosti, podelili sa o pokrm aj o zážitky. A dodnes je to predovšetkým žena, kto stôl prestiera a zdobia, aby to pobývanie bolo čo najpríjemnejšie.

Behúň Apolena Perry, 40 x 140 cm

Behúň Apolena Perry, 40 x 140 cm

Do bielej obliekame stôl najčastejšie pre slávnostné príležitosti. Ale aj pri tých bežnejších môžeme veľa vyťažiť z jej veľké a nepopierateľné prednosti - biele stolová bielizeň možno ľahko a so zárukou kombinovať aj s viacfarebnou a nápadnejším dekorom riad či ďalšieho textilu, pričom jeho belosť pôsobí súčasne ako akcent aj ako upokojujúci a jednotiaci prvok.

Okrúhle prestieranie v striebornej farbe InArt Winter

Okrúhle prestieranie v striebornej farbe InArt Winter

Ak potrebujeme prestrieť stôl, stolík, stolček rýchlo a účelne, siahneme po takzvanom úspornom (alebo tiež anglickom) prestieranie. Hoci sa na rozdiel od obruse jeho tradície počíta skôr len na desaťročia, hoci napriek niekdajším prognózam nikdy obrus celkom nevystačili, rozhodne má v súčasnom stolovania svoje miesto. Oceňujeme predovšetkým jeho praktickosť, súčasne však môže byť aj veľmi peknou dekoráciou stola.

Predstavujeme vám jednoduché šité prostírky - obrúsky ako súčasť väčšej kuchynské stolové súpravy. Patrí do nej rovnako praktický kryt na kanvicu, ktorý udrží nápoj teplá aj pre tých členov rodiny, ktorí prídu k stolu neskôr. Ochrannú funkciu majú tiež obojstranné okrúhle podložky pod šálku alebo horúci tanier, ktoré možno navyše jednoducho stočiť do kornoutového krytu na vajíčka. A konečne súpravu v jednotnom dezéne dopĺňa v kuchyni vždy nepostrádateľná chňapka.

Sada 2 silikónových chňapiek Wenko Oven Red

Sada 2 silikónových chňapiek Wenko Oven Black