Logo Logo
Jedálenské stoly: Fantázii sa pri výbere medze nekladú
  • 20. 3. 2018
  • jedálenské stoly, výber jedálenského stola, woodman blanco, house nordic Vojens, jedáleň, štýl, dizajnový nábytok

Jedálenský stôl sa môže stať ozdobou vašej kuchyne. Pri jeho výbere je však potrebné dbať ako na estetické hľadisko, tak na funkčnosť. Rozhodne sa oplatí brať do úvahy hneď niekoľko dôležitých aspektov. Ak aktuálne tento typ nábytku vyberáte, ste na správnom mieste. My sa totiž zameriame na túto neľahkú voľbu oveľa podrobnejšie, a to z niekoľkých pohľadov. Cesta k voľbe správneho modelu sa tak stane oveľa jednoduchšie.

Koľko vás bude pri stole sedieť?

Veľa obľúbené sú menšie jedálenské stoly, ktoré ponúkajú maximálny komfort pre sedenie celkovo 4 osôb. Výbornou voľbou sú aj väčšie varianty, u ktorých sa pohodlne nasýti celkom 6 obyvateľov domácnosti. Len pre pripomenutie, jedna sediaci osoba by mala mať okolo seba približne 60 cm priestoru. Len tak bude mať maximálny možný komfort. Ak potrebujete ešte viac miesta, je samozrejme k dispozícii aj jedálenský stôl rozkladací, ktorého rozmery sú kompaktné a nie je problém jedálenský plochu zväčšiť rozložením. Rozkladacie mechanizmy u tých najmodernejších modelov sú veľmi jednoduché a k rozloženie aj zloženie nie je potrebné žiadne veľké sily. Výbornou voľbou je napríklad rozkladací jedálenský stôl Woodman Kensal s optimálnymi rozmermi 160/200 × 90 × 77 cm. Doska tohto stola je vyrobená z dyhované preglejky a nohy z masívneho dubového dreva. Z hľadiska dizajnu sa jedná o prepojení retro štýle s najmodernejšími trendmi.

 Rozkládací jídelní stůl Woodman Kensal

Samostatný stôl, alebo jedálenský set?

Aj túto otázku je potrebné odpovedať! Veľakrát sa oplatí nakúpiť kompletné jedálenské sety, pretože komponenty, z ktorých sú zložené, dokonale ladia. Často sa nakupujú tiež elegantný rohové lavice, ktoré sa hodí do priestorovo úsporných jedální. Hlavnou súčasťou týchto setov je malý jedálenský stôl, okolo ktorého sú rozmiestnené stoličky, prípadne lavice.

Masív už dávno nemá monopol!

Nikde nie je napísané, že si musíte nevyhnutne kupovať jedálenský stôl z masívu. Predtým sa jednalo o akýsi štandard, avšak dnes sú k dispozícii krásne modely z drevovláknitej MDF dosky. Typickým príkladom budiž jedálenský stôl Woodman Blanco. Práve on kombinuje drevovláknitú MDF dosku s dubovou dyhou. Všetky ostatné časti sú vyrobené z masívneho dubu. Moc pekne ale vyzerá treba sklenený jedálenský stôl alebo prevedenie kombinujúci tvrdený plast či kov. Vkusu a fantázii sa medze nekladú.

Jídelní stůl Woodman Blanco

Tvar musí korešpondovať s jedálňou

Veľa dôležitá je voľba správneho tvaru jedálenského stola. Väčšinou sa kupujú klasické stoly obdĺžnikové, prípadne štvorcové pre menšie množstvo ľudí. Dobrou voľbou je však tiež guľatý jedálenský stôl. Ten vyzerá veľmi pekne treba v menších interiéroch. Vkusne vyzerá treba model s guľatou bielou doskou House Nordic Vojens. Typický je škandinávskym štýlom, ktorý v sebe snúbi minimalizmus a severský chlad. V menšej jedálni ho iste oceníte.

 Jídelní stůl s kulatou bílou deskou House Nordic Vojens