Logo Logo
Ako opticky zväčšiť byt pomocou farieb?
  • 19. 4. 2018
  • farby, taupe, mentolová, antracit, Pastelová modrá, šedá, tmavo fialová, žltá, alabaster

Farba hrá v menších domácnostiach veľkú úlohu. Aby jej priestory vyzerali opticky väčšie, nemusíte sa nutne obmedziť len na bielu alebo béžovú farbu. Existuje totiž plno ďalších farieb, ktoré to tiež dokážu. Tu je náš top výber farieb, ktoré sú pre menšie priestory ako stvorené.

Taupe

Farba taupe, ktorá označuje svetlý odtieň šedohnedej, možno v interiéri využiť mnohými spôsobmi. Vymaľujte jej steny a začleňte aj do iných dekoračných prvkov miestnosti. Skombinujte túto očarujúce farbu s jednou či dvoma sýtymi a výraznými farbami, tým celý interiér zjednotíte. Farbe taupe pristane treba žltá, oranžová aj modrá.

Taupe je výnimočnou, nadčasovú farbou, ktorá je vhodná do každého interiéru, či už ho máte ladený do akéhokoľvek štýlu. Je elegantná, vľúdna, moderné a obytný priestor príjemne zútulnia. Pretože je neutrálnou farbou, ktorá má upokojujúce účinky, najlepšie sa vyníma v spálni, kuchyni, pracovne aj v obývacej izbe. V kombinácii s inými svetlými tónmi farieb izbu prirodzene presvetlí.

Mentolová


Kuchyňa je možno tým posledným miestom, kde by ste mentolovú farbu čakali. Napriek tomu aj tu ľahko vykúzli príjemné a svieže prostredie. Pre ešte pôsobivejšie efekt ju skombinujte buď so svetlými, alebo nerezovými spotrebičmi a doplnkami.

Táto svetlučká mentolová farba dokáže interiér osviežiť aj zjemniť. Skvele ladí k mnohým iným farbám a odtieňom, čo je vždy výhodou. V roku 2014 bola navrhnutá na farbu roka a jej obľúbenosť stále rastie. Hodí sa najmä do spální, detských izieb, ale aj do kuchýň. Ak máte radi kontrast, nebojte sa ju skombinovať s odvážnejšími, plnšími farbami.

Antracit


Antracitová šedá je jedinečný a moderný odtieň, ktorý okamžite upúta váš zrak. Jej bohatosť najviac vynikne v spálni, pretože je to farba, ktorá pôsobí upokojujúco. Dokonalú súhru farieb s nádychom luxusu dotvorí metalické, lesklé doplnky.

Antracitová šedá patrí do kategórie neutrálnych farieb, svojou výraznosťou ale určuje smer celej miestnosti. Nemusíte sa báť s ňou trochu experimentovať, pretože bude vyzerať dobre v akejkoľvek miestnosti a veľmi dobre sa kombinuje s ďalšími farbami. Dôležité však je, aby ďalšie farby boli svetlejšie a jemnejšie, aby tak vyvážili sýtosť antracitovej. Pre čo najlepší výsledok jej odporúčame vymaľovať stenu jednej miestnosti, ostatné steny by mali byť svetlé. Šedá tak vďaka tomuto kontrastu ďaleko lepšie vynikne, ale priestor pritom opticky nezmenší.

Pastelová modrá


Pozvite modrú k stolu a nechajte ju stať sa dominantným prvkom celej jedálne. Pastelová modrá v sebe ukrýva ženskú jemnosť a kúzlo. Najlepšie si rozumie s ďalšími jemnými a mäkkými farbami, čím vytvoria harmonické prostredie, v ktorom sa budete cítiť dobre.

Modrá farba patrí oddávna k najobľúbenejším farbám vôbec, a dokonca aj v interiéri je veľmi dobre aplikovateľná. S touto svieži, nežnú modrú nikdy vedľa nešliapnete. Mäkká pastelová farba pôsobí priaznivo na psychiku, upokojuje rozbúrenú myseľ, preto sa skvele hodí do spálne alebo kúpeľne. Modrá miluje bielu a ďalšie svetlé farby, ale aj prírodné materiály ako drevo či kameň. S farbou oblohy si domov prinesiete kúsok prírody a prirodzeného svetla.  

Šedá

 

Šedá je považovaná za vôbec najuniverzálnejšie farbu, preto sa nemusíte báť ju použiť kdekoľvek. Súčasným trendom je ale šedá kuchyne, farba totiž dokonale vynikne v kombinácii s prírodnými materiálmi ako drevo, kameň či kov, a navyše pôsobí vkusne.

Ak si vyberiete šedú ako dominantnú farbu vo svojom interiéri, starostlivo vyberajte jej správny odtieň. Je potrebné zvážiť faktory ako orientácii miestnosti vzhľadom na svetové strany či dennú dobu, kedy budete v izbe prítomní najviac. Aby pôsobila príjemne a harmonicky, potom zvážte svetlejšie a teplé odtiene šedej v kombinácii s ďalšími neutrálnymi farbami a zemitými, zelenými alebo hnedými tónmi, moderne a čisto vyzerá sivá v spojení s bielou.
A keby vám šedý izbu pripadal trochu pochmúrny, pár drobných farebných dekorácií tento zádrhel ihneď vyrieši.

Orientálna červená


Červenej farby v interiéri sa veľa ľudí obáva a radšej sa jej snaží vyhnúť. Ku strachu ale vôbec nie je dôvod, musíte len vedieť, ako ju skrotiť. Sama o sebe je veľmi výrazná, vyzývavá a energická, a preto sa ju snažte použiť ako farbu doplnkovú, znamenite sa vyníma v kombinácii s teplými odtieňmi neutrálnych farieb. Náš tip: červenú do interiéru začleňujte opatrne, postupne. Vymaľujte červeno napríklad len jednu stenu a doplňte ju o pár doplnkov rovnakej farby.

Nechajte sa inšpirovať východnými kultúrami, kde červená zdobí takmer každý domov. Táto farba tu totiž symbolizuje radosť, šťastie i bohatstvo. Orientálna červená farba je hrejivá, zvodná a šik. Revitalizuje a povzbudzuje. Hodí sa najmä do kuchyne či jedálne, pretože podporuje chuť do jedla, ale stále viac je obľúbenejšia aj v obývacích izbách, kde združuje ľudí a podnecuje konverzáciu.

Tmavo fialová


Fialová farba, najmä jej tmavá varianta, zrovna nepatrí k najpopulárnejším farbám v interiéri, možno preto, nakoľko dokáže ovplyvniť ľudskú psychiku. Je zmesou vášnivej červenej a pokojné modrej, dokáže teda vyvolať mnoho emócií. Tmavo fialový odtieň sa mimoriadne hodí najmä do predsiene a vstupnej chodby, pretože každého, kto do bytu vstúpi, razom uhranie. Tmavo fialový odtieň je tajomný a dynamický a svojou výraznosťou dopraje interiéru majestátny vzhľad a osobitý charakter. Pre čo najlepší výsledok a kontrast tmavo fialový odtieň skombinujte s bielou.

Táto kráľovská farba zahŕňa všetko, o čom ste doteraz snívali. Ak ste citlivejšie povahy, nemáte radi výzvy a chceli by ste svoj domov zariadiť v jednoduchom a umiernenom štýlu, potom sa tejto farbe radšej vyhnite. Je extravagantné a rafinovaná, každej miestnosti zaistí modernej švih. Farba vás upúta na prvý pohľad a vtiahne do seba, len čo do miestnosti vojdete.

Pridajte vzory

 

Vzory patrí k problematickejším dekoratívnym prvkom. Ako ich začleniť do interiéru a kombinovať s ďalšími prvkami je pre mnohých nerozlousknutelný oriešok. Správne zvolený vzor však má tú moc opticky miestnosť, v ktorej sa nachádza, zväčšiť. Je však dôležité kombinovať podobné vzory a farby.

Vždy keď dôjde v dizajne interiéri na začlenenie vzorov do menšieho priestoru, zásadnú úlohu hrá ich množstva. Nezahltí celú miestnosť mnohými rôznymi vzormi, ale vyberte si jeden alebo niekoľko pár sebe podobných vzorov, na ktoré sa budete sústrediť. V jednoduchosti je krása. Skúste k sebe nájsť také vzory, ktoré majú podobný odtieň farby, ktorá už sa v priestore vyskytuje. A vyberať je z čoho, medzi súčasnými trendmi prevládajú najmä rastlinné, zvieracie a tiež geometrické vzory.

Žltá

 

Rozveseľte svoj domov farbou slnka! Žltá vnesie do interiéru veľa energie a dodá vám pozitívnu náladu. A ak sa vám do maľovania stien práve dvakrát nechce, stačí miestnosť obdariť niekoľkými výraznými žltými prvkami, ktoré interiér ihneď prežiaria.

Áno, čítate správne. Žltá farba naozaj dokáže menšia miestnosť opticky zväčšiť. Ak ste sa rozhodli pre výmaľbu stien alebo uvažujete o kúpe nového nábytku, potom odporúčame zvoliť skôr jemnejšie a teplé tóny žltej, jasne žltá, výrazná, zažiari ako doplnok ku ktorejkoľvek inej farbe, vynikne predovšetkým v kombinácii s bielou. Žltá nie je dobrou voľbou do miestností, kde mienite odpočívať, preto sa hodí hlavne do obývacej izby či jedálne.

Alabaster

 

Alabastrovo biela - nenahraditeľná klasika, ktorá pristane každému interiéru. Neutrálna farba, ktorá pôsobí čisto, sviežo a miestnosť prevzdušní. Je ideálnou voľbou pre izbu, v ktorom budete chcieť relaxovať. Ľahko sa kombinuje ako s jemnými neutrálnymi odtieňmi, tak sa sýtymi a odvážnymi farbami. S alabastrovo bielou nikdy nešliapnete vedľa.

Nie je biela ako biela. Alabaster je krehký, teplý odtieň, ktorý v sebe zároveň spája sviežosť bielej a ladnosť béžovej. S touto farbou je ľahké skombinovať akékoľvek ďalšie farby aj vzory, a napriek tomu stále miestnosť presvetlí a opticky zväčší. Je dokonalou farbou, ktorá zjemňuje priestor a upokojuje dušu.

Už viete, ktorá z farieb bude práve pre vašu domácnosť tou pravou?