Logo Logo
6 pravidiel interiérového dizajnu, ktorá by ste dnes mali porušiť
  • 15. 2. 2018
  • nábytok, dekorácie, farby, interiér, domov

Všetci ho máme. Ten hlas vo vnútri nás, ktorý nás stále nabáda dodržiavať pravidlá. Pravidlá typu: nepřežvykuj s otvorenou pusou, Neper dohromady farebné a biele prádlo, nezabudni si každý deň vyčistiť zuby a pod. Ten hlas sa skrýva niekde hlboko v našej mysli a pomáha nám rozpoznať dobré od zlého. Niekedy však musíme zabudnúť na všetko, čo nás naučil a ísť proti prúdu. A to platí najmä pre dizajn interiéru.
Vzhľad vášho domova by mal byť odrazom vašej osobnosti, nie pravidiel, ktorá nám bola vtlačené do pamäte. Teraz je ten správny čas pretvoriť svoj domov na majstrovské dielo, a to porušením nasledujúcich 6 pravidiel interiérového dizajnu.

Porušte pravidlo č. 1 - Nikdy nekombinujte viac vzorov dohromady

Toto je pravidlo, ktoré už tu existuje celé stáročia. Hovorieva sa, že akonáhle si vyberiete do svojej izby jeden typ vzoru, už môžete zabudnúť na nejaký ďalší. Omyl. S potešením vám môžeme povedať, že už nemusíte voliť medzi kvetinovými alebo zebrím vzormi, naopak ich môžete bez starosti kombinovať. Odporúčame vybrať si hneď niekoľko vzorov a zladiť ich farby tak, aby celková vizáž interiéru pôsobila celistvo.

Porušte pravidlo č. 2- Držte sa iba jedného dizajnového štýlu

Keby sme sa museli držať tohto pravidla, dizajnovanie interiérov by bola nuda. Predsa sa nemusíte striktne držať len jedného štýlu, môžete zvoliť štýly rôzne, a dokonca môžete kombinovať prvky ako moderného, tak i starobylého rázu. Len preto, že je vaša domácnosť zariadená modernistické neznamená, že do nej nemôžete začleniť vkusné retro kreslo a naopak. Namiesto toho zvážte, kde všade by ste mohli rôzne štýly skombinovať. Ak sa ale do kombináciou pustíte, dbajte na to, aby mali vybrané prvky niečo spoločné, napríklad farbu či vzor, aby ste tak dosiahli uceleného dojmu.

Porušte pravidlo č. 3 - Mať vždy všetko zladené do jedného farebného tónu

Interiér, ktorý je perfektne zladený do jedného farebného tónu bude nakoniec pôsobiť trochu jednorozmerne, a to by nemal. Naopak by vás mal ďalej rozvíjať. Namiesto snahy zladiť všetko do jedného farebného odtieňa teda radšej skúste skombinovať širšiu škálu k sebe hodiacich sa farieb a vytvorte tak vo svojej domácnosti živšie prostredie.

Porušte pravidlo č. 4 - Veľké kusy nábytku nepatrí do malých priestorov

Určite ste už počuli o pravidle, že ak máte v malej miestnosti veľké kusy nábytku, izba tým opticky ešte viac zmenšíte. To je však mylná predstava. Naopak ak izbu vybavíte iba drobnými a neobjemnými kusy nábytku, malý priestor v izbe skôr zdôrazníte. Kúpte si preto do svojej miestnosti niekoľko rozmernejších dominujúcich kúskov, ako napríklad väčší pohovku alebo TV stolík, ktoré budú vyvažovať menšie nábytok a dekorácie.

Porušte pravidlo č. 5 - Izba musí byť symetrický

Hoci symetria dodáva miestnosti poriadok a formálnosť, váš domov by na druhú stanu nemal pôsobiť príliš upäto. Asymetrické prvky môžu do miestností priniesť zaujímavý a zábavný vzhľad. Každého zaujme nevšedný, asymetrické usporiadanie nábytku. Namiesto dvoch rovnakých nočných stolíkov z každej strany postele skúste jednu stranu nechať prázdnu, alebo preorganizuj izbu do iného nesymetrického formátu a spestrite tak jeho podobu.

Porušte pravidlo č. 6 - Drevo len v jednej farbe

Pokiaľ vo svojej domácnosti fandíte drevu, potom sa kľúčovým pojmom pre vás stáva kontrast. Izba, v ktorom má drevená podlaha aj drevený nábytok rovnaké farebné prevedenie, môže vo výsledku pôsobiť monotónne a fádne. Radšej dajte drevu šancu v rôznych kontrastných odtieňoch a farbách. Použitie iba tmavých farieb spôsobí, že miestnosť bude nielen ponurá, ale tiež sa opticky zmenší. Ak máte tmavú podlahu, potom hľadajte nábytok svetlé farby, ktorý vytvorí s podlahou dokonalý kontrast.

Hoci tieto pravidlá už tu existujú veľa rokov, ak nie stáročia, teraz je čas pre zmenu a dať vášmu bývaniu osobitejší ráz. Prečo sa riadiť týmito pravidlami, keď môžete svoje vízie uskutočniť jednoduchou zmenou v dizajne vášho domova? Dajte nám vedieť, ktoré z pravidiel plánujete porušiť, prípadne ktorými sa naďalej budete riadiť.